داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

آنا زگرس

آنا زگرس که نام اصلی او نتی رایلینگ است، در 19 نوامبر 1900 در خانواده‌ای فرهنگ‌دوست، در شهر ماینتس آلمان دیده به جهان گشود. از 1919 تا 1924 در دانشگاه‌های کلن و هایدلبرگ در رشته‌‌های زبان‌شناسی، تاریخ، چین‌شناسی و تاریخ‌ِ هنر تحصیل کرد. او درجه دکترا را از دانشکده علوم انسانی دانشگاه هایدلبرگ دریافت کرد، رساله دکترایش درباره آثار رامبراند بود.
در سال 1925 ازدواج کرد. شوهرش نویسنده، جامعه‌شناس و اهل مجارستان بود. در 1928 وارد حزب کمونیست آلمان (KPD) شد و در همین سال اولین کتابش «قیام ماهیگیران سن باربارا» را با نام مستعار آنا زگرس منتشر کرد. این داستان بلند، نظر منتقدان را جلب کرد و جایزه هاینریش فن کلاسیت را برای او به ارمغان آورد. در طی چند سال از روی این داستان، فیلمی در اتحاد جماهیر شوروی آن زمان ساخته شد.
او بعد از اینکه در سال 1933 توسط گشتاپو دستگیر و مدتی زندانی شد به پاریس گریخت. او حدود 7 سال در این شهر اقامت داشت و در این مدت، با مجلات ضد فاشیستی که نویسندگان‌ِ در تبعید آن را منتشر می‌کردند همکاری می‌کرد. در دوران تبعید در پاریس دو رمان با نام‌های «فزد‌ِسر» و «راهی که از میان فوریه می‌گذرد» را منتشر نمود. آنا زگرس در این دو رمان به علل شکل‌گیری نازیسم در آلمان می‌پردازد.
در سال‌های 39ـ 1938 با فیلسوف و منتقد معروف ادبیات، گئورک لوکاچ[1] نامه‌نگاری داشت.
بعد از اشغال پاریس توسط نیرو‌های آلمانی در 1940، به شهر مارسی که هنوز به اشغال مهاجمین درنیامده بود، گریخت.
یک‌سال بعد، از مارسی نیز گریخت و خود را به مکزیکوسیتی رساند. در مکزیک کلوپ ضد فاشیستی هاینریش هانیه را تأسیس کرد. این کلوپ، کانونی برای فعالیت در زمینه فرهنگ و ادبیات آلمان بود. در همین دوره بود که رمان «هفتمین صلیب»[2] را منتشر کرد. این رمان ضد فاشیستی، که موضوع آن گریختن هفت زندانی از یک اردوگاه کار اجباری است، باعث شهرت جهانی آنا زگرس شد.
زگرس در مقاله «وظایف هنر» به بررسی واقعیت‌گرایی می‌پردازد و هنر و سیاست را حتی در زندگی خصوصی غیر قابل تفکیک می‌داند.
زگرس بعد از حدود 6 سال تبعید خود خواسته در مکزیک، در سال 1947 از راه سوئد و فرانسه وارد آلمان شده و در برلین غربی ساکن شد. جایزه بوشنر را برای رمان هفتمین صلیب، در همین سال از مقامات آلمانی در شهردار مشتات دریافت کرد. کتاب «مرد‌ها جوان می‌مانند»[3] که اثری پرحجم با درونمایه‌ای اجتماعی ـ سوسیالیستی است، در 1949 منتشر گردید.
بعد از پایان جنگ، کشور‌های آمریکا، انگلستان، فرانسه و شوروی سابق آلمان را به مناطق اشغالی تقسیم کردند. اختلافات سیاسی‌ِ رو به گسترش، که بین این کشورها، ـ به‌خصوص میان دو قدرت آمریکا و شوروی ـ وجود داشت، مانع شکل‌گیری قرارداد صلح، بین مناطق مختلف اشغال‌شده در آلمان گردید و این امر منجر به تقسیم آلمان شد. در 1949 جمهوری فدرال آلمان (BRD) و جمهوری دمکراتیک آلمان (DDR) به‌طور جداگانه شکل گرفتند. یک‌سال پس از شکل‌گیری در آلمان، آنا زگرس به خاطر عقاید ایدئولوژیکی به برلین شرقی نقل مکان کرد.
سال 1951 اولین جایزه ملی جمهوری دمکراتیک آلمان به زگرس اعطا شد. یک‌سال بعد، به همراه چند تن دیگر، اتحادیه نویسندگان را تأسیس کرد که خود، مدت 26 سال رئیس آن بود. در 1959 دکترای افتخاری شهر «ینا» را دریافت کرد. رمان «تصمیم» که داستان آن ادامه رمان «مرد‌ها جوان می‌مانند» است در همین سال منتشر شد. آنا زگرس در 1983 در برلین شرقی درگذشت.
از دیگر آثار این نویسنده می‌توان به داستان «گردش دختران مرده»[4] داستان عاشقانه «سفر دریایی» و نوول «قاضی عادل» اشاره کرد.
اگرچه ایدئولوژی سوسیالیستی، تأثیری منفی بر آثار ادبی زگرس گذاشته است، اما او یکی از نویسندگان معتبر ادبیات آلمان است. منتقد معروف آلمانی، مارسل رایش ـ راینسکی، زگرس را برترین نثرنویس زن، در ادبیات آلمان می‌داند. داستان «سرپناه» که ترجمه‌ی آن را می‌آوریم، از آثار برگزیده اوست که منتقد معتبر آلمانی بنوفن ویزه در کتاب برگزیده آثارش تحت عنوان «آلمان روایت می‌کند» جای داده است.
——————————
پی‌نوشت‌ها:
1- (Georg Lukacs (1885-1971
2ـ "Das Siebte Kreuz" این رمان در سال 1360 توسط دکتر حسین نوروزی ترجمه و بوسیله نشر جهان‌سو در ایران منتشر شده است.
3ـ "Die Toten bleiben jung" این اثر در دو جلد به قلم علی‌اصغر حداد از آلمانی به فارسی ترجمه شده است. این مترجم همچنین در مجموعه داستان‌های آلمانی با عنوان «معجزه اشتیاق» داستان «بازگشت قبیله‌ی گم‌شده» Die Heimkehr des verlorenen Volkes از آنا زگرس را ترجمه کرده است.
4ـ‌ "Der Au’sflug der Toten Madchen این داستان سال‌ها قبل بوسیله هوشنگ طاهری ترجمه شد و در کتاب «داستان‌های نوین آلمانی» که در سال 1346 منتشر گردید آورده شده است.

منبع: www.iricap.com

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1459
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.