داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

از ایران متنفرم

دوریس لسینگ: از ایران متنفرم
هنوز دو هفته از ذوق‌زدگی وبلاگستان، روزنامه‌ها و منتقدان ایرانی از زاده شدن برنده‌ی نوبل ادبیات ۲۰۰۷ در ایران نگذشته، که «دوریس لسینگ» در گفت‌وگویی که دیروز با روزنامه‌ی معروف اسپانیایی «ال پائیس» کرده است، گفته:
«از ایران متنفرم!»
خانم لسینگ با وجودی که روز‌های اول اعلام خبر اهدای نوبل جواب رد به سینه‌ی تقریبا همه‌ی خبرنگاران دنیا زده بود، کم کم تن به مصاحبه داده و با اظهاراتش در گفت‌وگو با «ال پائیس» شگفتی رسانه‌‌های جهان را بر انگیخته است. لسینگ در این گفت‌وگو واقعه‌ی یازده سپتامبر را آن‌قدرها هم هولناک ندانسته و گفته:
«یازده سپتامبر وحشتناک بود اما اگر به تاریخ ارتش انقلابی ایرلند برگردیم، آن چیزی که بر سر آمریکایی‌ها آمده آن‌قدر‌ها هم وحشتناک نبوده است.»
وی در ادامه می‌گوید:
«می‌دانید مردم چه چیز‌هایی را فراموش می‌کنند؟ فراموش می‌کنند که ارتش انقلابی ایرلند چقدر بمب سر دولت ما ریخته و چقدر آدم کشته در حالیکه کنگره محافظه‌کاریی [در بریتانیا] حاکم بود که نخست وزیر وقت، مارگارت تاچر هم عضوش بود.» 
لسینگ تعداد کشته‌شده‌‌های حمله‌ی ارتش ایرلند را ۳,۷۰۰ نفر دانست در حالیکه کشته‌شدگان یازده سپتامبر ۳,۰۰۰ نفر بودند. وی در ادامه عبارات تندی علیه «جورج بوش» و «تونی بلر» به کار برده و می‌گوید:‌
«من همیشه از تونی بلر متنفر بودم، از همان اول. خیلی از ما [انگلیسی‌ها] از تونی بلر متنفرند. فاجع‌های برای بریتانیا بود و ما سالیان سال از دستش رنج بردیم. وقتی انتخاب شد من گفتم: این آدم یک شومن کوچک است و چه بلا‌هایی که سرمان نمی‌آورد.» 
وی در ادامه درباره‌ی ایران می‌گوید:
«از ایران متنفرم. از دولت ایران متنفرم. دولت بی‌رحم و فاسدی‌است.»
لسینگ درباره‌ی سخنرانی اخیر محمود احمدی‌نژاد در دانشگاه کلمبیا هم اظهار نظر کرده و می‌گوید:
«نگاه کنید که چه بر سر رئیس‌جمهورشان در نیویورک آمد. در دانشگاه کلمبیا فاسد و بی‌رحم خطابش کردند. حیرت آور است! باید بیشتر از این‌ها بارش می‌کردند. هیچ‌کس از او انتقادی نمی‌کند چون نفت دارد. » 
30 مهر ۱۳۸۶
www.sibegazzade.com

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1564
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.