داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

از ریشه جدا شدن

گفتگو با "جومپا لاهیری" به مناسبت انتشار کتاب جدیدش
نویسنده کتاب های تحسین شده ای چون "مترجم درد ها" و "همنام" در این گفتگو از علاقه اش به "صراحت"، علت دوری اش از نقد های کتاب و مجموعه جدید داستان های کوتاهش صحبت می‌کند.
آتنلاتیک مانثلی
18 مارس 2008 
"خاک نا مأنوس" عنوان جدید ترین مجموعه داستانی از "جومپا لاهیری" گاهشمار تحسین شده تجارب مهاجران بنگالی در کشور بیگانه، در ماه آوریل منتشر می‌شود. هر دو کتاب قبلی این نویسنده – "مترجم درد ها" (یک مجموعه داستانی منتشر شده در سال 2000 که جایزه پولیتزر را برایش به ارمغان آورد)، و "همنام" منتشر شده در سال 2003 که بعد ها یک فیلم مردم پسند بر اساس آن ساخته شد- اختلاف های فرهنگی ای را که مهاجران تجربه می‌کنند مورد کند و کاو قرار دادند؛ مهاجرانی که بین فرهنگ زادگاه هندی خود و شیوه های نا آشنای زندگی در کشور جدید گیر افتاده اند. لاهیری در کتاب "خاک نا مأنوس" که مجموعه ای از هشت داستان کوتاه او را در بر می‌گیرد، همچنان مضمون مزبور را می‌کاود، ولی این بار بر روی زندگی مهجران نسل دوم متمرکز می‌شود؛ کسانی که باید هم ارزش های سنتی پدر و مادر مهاجر خود را مد نظر داشته باشند و ارزش های آمریکایی همتایان خود را.
لاهیری 40 سال پیش از پدر و مادری که از هندوستان مهاجرت کرده بودند، به دنیا آمد. او در جزیره "راد" بزرگ شد و از دانشکده "بارنارد" فارغ التحصیل شد. او پس از فارغ التحصیلی به دانشگاه "بوستون" رفت و در سه رشته لیسانس گرفت (زبان انگلیسی، نویسندگی خلاق، و مطالعات تطبیقی در هنر و ادبیات) به علاوه اینکه در مطالعات رنسانس هم مدرک دکترا گرفت. او در سال 2001 ازدواج کرد و در حال حاضر با همسر و دو فرزندش در بروکلین زندگی می‌کند.

ایساک چوتینر: اولین کتاب شما یعنی "مترجم درد ها" که برنده جایزه پولیتزر هم شد مجموعه ای از داستان های کوتاه بود. شما کار تان را با انتشار رمان "همنام" ادامه دادید. الان هم جدید ترین کار شما یک مجموعه داستان کوتاه است؛ چرا تصمیم گرفتید دوباره به داستان کوتاه برگردید؟
جومپا لاهیری: حقیقتش من تصمیم خاصی در این مورد نگرفته بودم. هنگامی که داشتم نوشتن رمان "همنام" را به پایان می‌بردم چند ایده داستانی در پس ذهنم داشتم و همینطوری شروع کردم به نوشتن آنها. من افتادم توی این داستان ها. در حقیقت، بسیاری از داستان های این مجموعه ایده شان خیلی قدیمی است و زمان شکل گرفتن آنها به قبل از "همنام" باز می‌گردد. من به دنبال چیز جدید نبودم.

آیا روند نوشتن داستان کوتاه با روند نوشتن رمان فرق می‌کند؟ شما برای نوشتن داستان کوتاه و رمان شیوه های متفاوت اتخاذ می‌کنید؟
من از این جهت تمایز چندانی بین رمان و داستان کوتاه قائل نیستم چون معتقدم که یک ایده یا کارش را انجام می‌دهد یا انجام نمی دهد. و این ایده کارش را یا در دراز مدت یا در کوتاه مدت و یا در میان مدت انجام می‌دهد. این بستگی دارد به اینکه داستانی که من می‌خواهم تعریف کنم چه نیاز هایی دارد. من همیشه اول به ماهیت داستان فکر می‌کنم. مثلاً وقتی ایده نوشتن "همنام" در ذهنم شکل گرفت احساس کردم که باید آن را در قالب فرم رمان بنویسم چون در قالب داستان کوتاه جواب نمی داد. در مورد کتاب جدیدم که نقطه مقابل مجموعه داستانی اولم ("مترجم درد ها") است، سال های سال بر روی خیلی از داستان های آن کار کردم در حالی که آن داستان ها مدام در حال رشد و تکامل بودند. یک تفاوت کار در این است که در رمان "همنام" هر تکه ای به شکل گرفتن یک کلیت بزرگ تر کمک می‌کرد.

خیلی از داستان های این مجموعه درباره تبعید هستند؛ درباره آدم هایی که دور از وطن اصلی خود زندگی می‌کنند و یا به یک وطن جدید نقل مکان می‌کنند. شما در کتاب قبلی تان به طور کلی بر روی زندگی بنگالی هایی متمرکز شده بودید که به آمریکا نقل مکان می‌کردند، ولی در کتاب "خاک نامأنوس" اغلب با آدم هایی طرف هستیم که به مان های جدیدی در آمریکا می‌روند و یا شخصیت هایی را می‌بینیم که به لندن و ایتالیا و سایر نقاط جهان می‌روند. قرار دادن شخصیت های داستان های تان در شرایط فیزیکی جدید چه نکته جالبی برای تان داشت؟
برای من جالب است ببینم که شخصیت های داستانی ام در هر شرایط ممکنی از یک موقعیت و یا مکان در یک موقعیت و یا مکن دیگر قرار بگیرند. در مجموعه داستانی اولم، شخصیت های داستانی به یک دلیل کمابیش مشترک نقل مکان می‌کردند (پدر و مادر خود من هم به همین دلایل به ایالات متحده آمدند)؛ یعنی دستیابی به فرصت های بهتر و کار. در این مجموعه داستانی جدید هم شخصیت ها بنا به دلایل مشابه از یک جا به جای دیگر می‌روند، ولی در اینجا دلایل مهاجرت یک جور هایی شخصی تر شده است؛ مثلاً به دلیل تغییر و تحولات و یا مرگ در خانواده و از این قبیل چیز ها. من در این کتاب بیشتر به شخصیت هایی پرداخته ام که خود شان مهاجر نیستند بلکه فرزندان مهاجران هستند. این قضیه برای من جالب است چون وقتی به عنوان فرزند پدر و مادر مهاجر در یک کشور دیگر زندگی می‌کنی همیشه حواست به این موضوع هست که از ریشه جدا شدن و یا اینکه خودت، خودت را از ریشه بکنی، یعنی چه؛ دست کم قضیه برای من اینگونه بود. حتی اگر کسی خودش هم خودش را از ریشه اش جدا نکرده باشد حواسش به این مسأله هست. من می‌دانستم پدر و مادر من چه حسی داشتند؛ آنها احساس می‌کردند ریشه ندارند.

یکی از نکاتی که در مورد داستان های قبلی تان برای من بسیار جالب است نوع نگاه شما به ازدواج آدم های نسل پدر و مادر تان است. داستان عنوان این مجموعه ("خاک نامأنوس") همین مضمون را دارد؛ در این داستان یک دختر بالغ متوجه می‌شود که پدرش با یک نفر رابطه دارد. آیا شما در سال هایی که در حال بلوغ بودید این موضوع برای تان جالب بود و از خود تان می‌پرسیدید: قضیه برای دوستانم چگونه است؟ آیا به نظر شما این موضوع به این علت برای تان جالب بود که در فرهنگی داشتید بزرگ می‌شدید که با فرهنگی که آنها بزرگ شده بودن، فرق می‌کرد؟
نمی دانم چرا، ولی من هر چه بزرگ تر می‌شوم ازدواج پدر و مادرم برایم جالب تر می‌شود. ازدواج خودت هم برای خودت جالب می‌شود، چون خواه ناخواه مقایسه پیش می‌آید. فکر نمی کنم این مسأله دلمشغولی من در تمام کتاب هایم بوده باشد. پدر و مادر من ازدواج از پیش تعیین شده داشتند، همانطور که خیلی از آدم های دیگری که من در سال های رشدم می‌دیدم به این طریق ازدواج کردند. پدرم به آمریکا آمد و به یک شیوه زندگی کرد و مادرم به یک شیوه دیگر، و من حواسم خیلی به این مسائل بود. این موضوع همچنان برای من جالب است و همچنان درباره ان خواهم نوشت.

در یکی از داستان های مجموعه جدید شما به نام "انتخاب جا" خواننده با ازدواج آدم های هم نسل شما مواجه می‌شود. وقتی صحبت از ازدواج نسل های قدیمی تر می‌شود به این شکل به ازدواج نگاه نمی شود.
چه شکل؟
داستان آشکارا درباره ازدواج آنها است؛ شما آنها را نشان می‌دهید که در تنهایی دارند با هم اختلاط می‌کنند، زیاد حرف می‌زنند، کار های خاص می‌کنند، در حالی که وقتی صحبت از ازدواج نسل های قدیمی تر مطرح می‌شود ازدواج آنها بیشتر از بیرون و از منظر بیگانه تصویر می‌شود. 
من برای آن نسل یک بیگانه ام، ولی در مورد زوج توی این داستان خیلی راحت تر می‌توانستم به درون شان وارد شوم. هر چند این دو شخصیت تخیلی بودند ولی می‌توانستم خودم را جای آنها بگذارم.

از نویسندگان قدیمی که مورد علاقه شما هستند آثار کدام شان را بار ها و بار ها می‌خوانید؟
من اخیراً خیلی از رمان های قرن نوزدهم را خوانده ام. همیشه عاشق کار های چخوف و تولستوی بوده ام ولی این اواخر به کار های توماس هاردی هم علاقه پیدا کرده ام. او یکی از آن نویسندگانی است که همیشه کار هایش را باز خوانی می‌کنم. هیچ وقت از رمان هایش خسته نمی شوم. دنیا های کامل و بی نقصی که او خلق می‌کند بسیار جذاب اند و حسابی بر روی شان تمرکز کرده است. فکر نمی کنم بلد باشم چنین دنیا هایی را در داستان های خودم خلق کنم ولی داستان های او از این جهت برای من الهام بخش اند. من با خواندن داستان های توماس هاردی در واقع وارد دنیایی می‌شوم که کامل و غنی و راضی کننده است. یک موازنه ای بین درام انسانی و دنیای پیرامون او وجود دارد، و این مبادله به طرز بسیار زیبایی انجام می‌شود. من همچنین خیلی خوشم می‌آید که با خواندن کتاب های او چیز هایی نیز یاد می‌گیرم؛ مثلاً چیز هایی درباره زندگی کشاورزی، یونجه، مزرعه. من این موضوع را خیلی دوست دارم، و هر چه سنم بالا تر می‌رود علاقه ام به این موضوعات بیشتر می‌شود. وابستگی به زمین و اینکه ریشه این وابستگی تا کجاست. هائوثورن هم یکی از نویسندگانی است که کار هایش را همیشه خوانده ام. عنوان مجموعه جدیدم ("خاک نا مأنوس") هم با خواندن آثار همین نویسندگان به ذهنم رسید. مسلماً با خواندن کتاب های دیگر نویسندگان ایده های زیادی به ذهنم من می‌رسد.

نویسندگان امروزی چطور؟
من به طور وسواسی داستان های ویلیام تره ور و آلیس مونرو و می‌ویس گالانت را می‌خوانم.

یک منتقد که اولین کتاب شما را نقد کرده بود گفته بود که نثر داستان های شما بی نهایت ناخودآگاهانه است و به هیچ وجه نمایشی نیست. بدون اینکه بخواهم قضاوتی در مورد نظر این منتقد بکنم، آیا به نظر شما او درست گفته؟من دوست دارم که حرف هایم را واضح و صریح بزنم، این برایم جالب تر است. داستان یک فرم دارد و یک کارکرد و من هیچ وقت طرفدار فرم خشک و خالی نبوده ام. مثلاً من  شوهرم سر این قضیه با هم بحث داریم چون وقتی برای خرید مبلمان می‌رویم شوهر من صندلی هایی را انتخاب می‌کند که ظاهر شکیل و خارق العاده و استثنایی دارند در حالی که من هیچ وقت دوست ندارم صندلی ای بخرم که راحت نیست. در نویسندگی هم دوست ندارم که صرفاً از نثر زیبا استفاده کنم. مثلاً شما اگر نثر ناباکوف را بخوانید می‌بینید که زبان نثر او زیبا است ولی این نثر زیبا خود داستان را می‌سازد و بخش مکمل آن است. من حتی همین الان هم دلم می‌خواهد داستان هایم را صریح تر و واضح تر بکنم. موقع باز نویسی کار هایم را تا حد امکان ساده می‌کنم.

آیا دوست دارید یک رمان گسترده و بسیار بزرگ بنویسید؟
فکر نکنم. فکر نمی کنم نویسنده افراطی ای باشم. داستان های من معمولاً انبساطی نیستند بلکه انقباضی هستند. اگر باز هم رمان بنویسم جمع و جور تر و متمرکز تر خواهد بود.

این با چیزی که شما الان درباره سبک نوشتاری تان گفتید هماهنگ است، اینطور نیست؟
شاید. بله. از زیاده روی خوشم نمی آید. وقتی یک کار بزرگ و گسترده به اثری سترگ تبدیل می‌شود که هیچ زیاده روی ای در آن وجود نداشته باشد.

آیا شما کار نویسندگی تان را در ساعات مشخصی از شبانه روز انجام می‌دهید؟ مخصوصاً که بچه هم دارید.
با داشتن بچه نویسندگی کار سختی است. هر وقت که برای خودم وقتی پیدا کنم نویسندگی را انجام می‌دهم. البته شرایط دارد دشوار تر می‌شود ولی در یک روز ایده آل صبح ها برای کار کردن وقت هست. اگر همه چیز سر جایش باشد و اتفاق خاصی نیفتد می‌توانم برای خودم وقت دست و پا کنم. الان خیلی بیشتر به این مسایل وارد شده ام.

پیدا کردن وقت و خرید مبلمان؛ در هر دو مورد به کارآمد بودن تصمیم های تان فکر می‌کنید.
دقیقاً.

خیلی از نویسندگان امروزی از "زی دی اسمیث" گرفته تا "مارتین ای میس" هلاوه بر داستان نقد هم می‌نویسند. آیا این کار برای شما جالب است؟
نه خیلی. من داوری کردن را دوست ندارم. یعنی این کار معذبم می‌کند. ولی منظور من از این حرف این نیست که درباره آدم هایی که این کار را می‌کنند داوری کنم. وجود منتقد برای هنر و ادبیات و موسیقی بسیار ارزشمند است ولی به نظر خودم نقادی کار من نیست. قبل از اینکه داستان بنویسم چند تایی نقد نوشته بودم که تجربه جالبی بود. کتاب هایی مجانی به دستم می‌رسید و نقد های کوتاهی در مورد شان می‌نوشتم. به این کار وارد شده بودم. ولی بعد شرایط تغییر کرد. فکر کنم چون داشتم کتاب می‌نوشتم شرایط تغییر کرد. شاید زدن این حرف به منزله شانه خالی کردن از یک سری وظایف باشد ولی صادقانه خدمت تان عرض کنم، دوست دارم تا آنجا که امکانش هست از دنیای نویسندگی معاصر قطع رابطه کنم چون فکر می‌کنم که این قطع ارتباط برای نویسندگی ام خیلی مفید باشد. دوست دارم ارتباطم با این دنیا کمی قطع باشد. آدم اگر بخواهد کتاب های دیگران را نقد کند باید همیشه با کتاب های در حال انتشار و منتشر شده در ارتباط باشد و در متن و بطن امور قرار داشته باشد. من دوست ندارم تا این اندازه درگیر باشم.

آیا با سایر نویسندگان معاشرت دارید؟
خیلی نه. البته چند تا دوست صمیمی و نزدیک دارم که نویسنده اند؛ بنابراین در زندگی ام هستند کسانی که می‌توانم در ارتباط با نویسندگی به آنها رجوع کنم. ولی حقیقتش دنبال داشتن رابطه نزدیک با سایر نویسندگان نیستم.

وقتی کتاب های شما منتشر می‌شوند آیا نقد هایی را که بر آنها منتشر می‌شوند می‌خوانید؟
نه؛ من یک نقد هم درباره این کتاب نخوانده ام! در مورد هر کتاب قضیه متفاوت بوده. مثلاً کتاب اولم وقتی چاپ شد آنقدر برایم شگفت انگیز بود که هر چه نقد درباره آن منتشر می‌شد می‌خواندم. مثل به دنیا آمدن بچه اول بود؛ آدم یک میلیون عکس از بچه اولش می‌گیرد و هر لحظه ای که با بچه اش می‌گذراند برایش لحظه بسیار خاصی است. من همه جور نقدی را می‌خواندم، چه مثبت و چه منفی. کار پر شور و سختی بود. بعد از مدتی دیگر نمی توانستم تعادل و آرامشم را حفظ کنم. "همنام" که منتشر شد سعی کردم گوشه گیر تر باشم. نقد از نظر من باید این کارکرد را داشته باشد که چگونه می‌تواند به من کمک کند که چیز بهتری بنویسم. اینکه نقد پر از تعریف و تمجید باشد برای من اهمیتی ندارد، هر چند کسی هم دوست ندارد بر کارش نقد منفی نوشته شود. به نظر خودم الان دیگر باید حسابی پوست کلفت شده باشم ولی از یک جهاتی احساس می‌کنم شکننده تر و آسیب پذیر تر شده ام. من پس از نوشتن این کتاب تصمیم گرفتم به هیچ نقدی نگاه نکنم. شاید در آینده از ویراستارم یا کس دیگر بخواهم بعضی از نقد هایی را که فکر می‌کنند به دردم می‌خورند نشانم بدهند.

پس وقتی صبح ها روزنامه "نیویورک تایمز به دست تان می‌رسد اصلاً نگاه نمی کنید تا ببینید آیا نقدی بر کتاب تان در آن چاپ شده یا نه؟
[می خندد]. حقیقتش، شوهرم صبح های یکشنبه وقتی روزنامه نیویورک تایمز را می‌گیرد قسمت نقد کتاب را دور می‌اندازد تا من آن را نبینم. الان چند هفته است که این کار را انجام می‌دهد. بعضی وقت ها زندگی در شهر نیویورک کار سختی است. این فکر خیلی راحت به ذهن من خطور می‌کند: "من اصلاً چرا دارم این کار را انجام می‌دهم؟ کلی نویسنده و کتاب بزرگ در دنیا هست؛ من اصلاً دارم چه کار می‌کنم؟" این فکر خیلی راحت به ذهنم خطور می‌کند، و هر چه بیشتر می‌بینم که فلان و بهمان کتاب دارد منتشر می‌شود هر چه بیشتر نگران و دلواپس می‌شوم. من این را در مورد خودم می‌دانم. احساس می‌کنم که باید از کار هایم محافظت کنم. اینکه آدم بتواند تمرکز خود را حفظ کند آدم را خیلی شکننده و آسیب پذیر می‌کند. به نظر من منتقدانی که کار خود را با حس مسؤلیت انجام می‌دهند وجود شان خیلی ارزشمند است. اینها مثل معلم هستند.

با توجه به اینکه شما گفتید خیلی از کار تان محافظت می‌کنید وقتی کتاب تان تبدیل به فیلم سینمایی شد چه حسی داشتید؟
خیلی لذت بردم، چون لازم نبود هیچ کنترلی بر کار داشته باشم و با "میرا نایر" کارگردان فیلم رابطه راحت و بی درد سری داشتم. من بقیه کار های او را دیده بودم و می‌دانستم آدم با هوش و جالبی است. حسی به من می‌گفت که این آدم صاحب نظر است و می‌داند چه می‌خواهد بگوید. دنیایی که او در فیلم خود خلق کرد یک دنیای دیگر بود و من آن را متعلق به خود او می‌دیدم. این همنام، همنام او بود.          
مصاحبه کننده: ایساک چوتینر
مترجم: فرشید عطایی

http://tarjome.blogsky.com

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1595
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.