داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

جومپا لاهیری

لاهیری زاده‌ی ۱۱ ژوئیه ۱۹۶۷ در لندن با نام نیلانجانا سودشنا (Nilanjana Sudeshna) نویسنده آمریکایی هندی‌تبار است.
لاهیری نویسنده ای هندی تبار است که ملیت آمریکایی دارد. پدر و مادر لاهیری برای کسب فرصت شغلی و معیشتی بهتر هندوستان را به مقصد انگلستان ترک کردند اما بعد از مدتی راهی آمریکا شدند. در واقع پدر و مادر لاهیری از مهاجران هندی (بنگالی) بودند. او در لندن به دنیا آمد و در رود آیلند آمریکا بزرگ شد. لاهیری به کالج برنارد رفت و مدرک لیسانس در رشته ادبیات انگلیسی را در سال ۱۹۸۹ دریافت کرد.
پس از آن به دانشگاه بوستون رفت و سه مدرک فوق‌لیسانس در رشته‌های زبان انگلیسی، نگارش خلاقانه و ادبیات تطبیقی و نیز مدرک دکترا در رشته مطالعات رنسانس را از این دانشگاه دریافت کرد. لاهیری در سال ۲۰۰۱ ازدواج کرد و هم‌اکنون با شوهر و دو فرزندش در بروکلین زندگی می‌کند.
جومپا لاهیری طی ۶ سال تحصیل در بوستون شروع به نگارش داستان کوتاه کرد و بعدها ۹ داستان از آنها را در نخستین مجموعه داستانی اش به نام "مترجم دردها" در ۱۹۹۹ منتشر کرد. در این داستان ها موقعیت هایی چون مشکلات ازدواج، ناامیدی و قطع ارتباط میان نسل های مهاجران روایت می‌شوند. لاهیری می‌گوید: "در ابتدا که این داستان ها را می‌نوشتم هرگز نسبت به ترسیم زندگی آمریکایی های هندی تبار خودآگاه نبودم و بدون تصمیم قبلی این داستان ها با کاراکترهایی هندی تبار شکل گرفتند. در واقع انگیزه اصلی که مرا به این سمت برد مخلوط کردن و آزمودن پیوند دو دنیا چون هند و آمریکاست که من به آنها تعلق دارم؛ امری که پیش از نگارش یافتن روی صفحه کاغذ برای انجام آن شجاعت یا بلوغ کافی نداشتم."
لاهیری با نخستین اثرش، مجموعه داستان مترجم دردها (۱۹۹۹)، برنده جایزه ادبی پولیتزر در سال ۲۰۰۰ شد. همچنین نخستین رمان او به نام همنام (۲۰۰۳) در ساخت فیلمی به همین نام در سال ۲۰۰۷ مورد اقتباس قرار گرفت.

مجموعه داستان "خاک غریب" سومین اثر جومپا لاهیری، نویسنده مجموعه داستان "مترجم دردها" و رمان "همنام" محسوب می‌شود. لاهیری در این اثر هم مثل دو اثر پیشین خود همچنان به تم غربت وفادار است. شخصیت هایی که یا از زادگاه پدری خود به غربت پناه آورده یا از پدر و مادری ساکن در سرزمینی غریب به دنیا آمده اند، دست مایه داستان های لاهیری است. مجموعه داستانی "مترجم دردها" با ۶۰۰ هزار نسخه، فروشی فوق العاده داشت و جایزه پولیتزر ۲۰۰۰ را برای نویسنده اش به ارمغان آورد.  در ۲۰۰۳ لاهیری رمان اول خود را به نام "همنام" منتشر کرد. رمانی که بر محور خانواده ای به نام گنگولی و داستان ۳۰ ساله آن شکل می‌گیرد. والدین که در کلکته به دنیا آمده اند به آمریکا مهاجرت کرده و فرزندان آنها گوگول و سونیا در شرایطی رشد می‌کنند که همواره فاصله فرهنگی و نسلی خود با والدینشان را احساس می‌کنند. در ۲۰۰۷ خانم میرا نیر، کارگردان مشهور آمریکایی هندی تبار و کارگردان فیلم می‌سی سی پی ماسالا، فیلمی با اقتباس از رمان "همنام" کارگردانی کرد. دو ویژگی اساسی در آثاری که تاکنون از جومپا لاهیری منتشر شده اند یکی متن ساده و واضح با جملات کوتاه و بی تکلف و دیگری شخصیت های داستانی آثار او هستند. شخصیت های داستان های لاهیری اغلب مهاجران هندی اند که در آمریکا زندگی می‌کنند و میان دو دنیای سنتی در زادگاه پدری با ویژگی های فرهنگی و بومی خاص خود و دنیای نو با ارزش های فرهنگی و اجتماعی جدید در کشاکش هستند. آثار لاهیری به نوعی زندگینامه خودنوشت به شمار می‌روند. آنها پایه تجربیاتی که نویسنده در ارتباطات خود با خانواده، دوستان و اجتماعات هندی در آمریکا داشته است، تکوین یافته اند. لاهیری در تلاش برای ترسیم اضطراب و درگیری های درونی و خانوادگی کاراکترهای داستانی و ثبت جزئیات و ظرافت های روانی و رفتاری مهاجران هندی در آمریکاست.

تا پیش از نگارش مجموعه داستان "خاک غریب"، داستان های لاهیری زندگی نسل اول مهاجران هندی به آمریکا و تلاش آنها برای اداره خانواده در جامعه تازه را روایت می‌کردند. در خاک غریب نویسنده جای شخصیت های مهاجر نسل اولی را به فرزندانشان داده که در آمریکا به دنیا آمده و خود را عمیقا از لحاظ فرهنگی با هنجارهای جامعه جدید وفق داده اند. در واقع ایمان و باور نسل جدید به آموزه های خانوادگی و ریشه های فرهنگی هندی آن مورد موشکافی قرار    می‌گیرد و طبیعتا با آمدن نسل های جدید طناب های ارتباط با گذشته و سنت هندی کهنه و پوسیده تر شده و انسان هایی بدون تعلق به سرزمینی خاص شکل می‌گیرند که چون درختی در خاکی غریب شاخ و برگ پیدا می‌کنند. مجموعه داستان "خاک غریب" که در برگیرنده ۸ داستان کوتاه است، به ۲ بخش تقسیم می‌شود. بخش اول شامل ۵ داستان مجزاست که با داستان "خاک غریب" آغاز می‌شود و بلندترین و زیباترین داستان آن به شمار می‌آید.
در داستان "خاک غریب" دختر هندی تباری به نام روما به همراه همسر سفیدپوست خود آدام و پسر کوچکش آکاش در سیاتل آمریکا زندگی می‌کند. روما و آدام نمونه خانواده تازه و جوانی هستند که دو فرهنگ شرقی و غربی را گرد هم آورده است. پدر روما که بتازگی همسر خود را از دست داده است، تصمیم به اروپا گردی می‌گیرد و ضمن سفرهای خود کارت پستال هایی به آدرس دختر خود در آمریکا می‌فرستد. اما به طور غیرمنتظره ای پدر برای دیدن دختر خود به سیاتل می‌آید و روما با نگرانی از حضور پدرش در خانه جدید شان در سیاتل استقبال   می‌کند. با وجود این، قطعا ملاقات روما با پدر او را مجبور به مواجه شدن با اختلافاتی خواهد کرد که میان نسل اول و دوم خانواده های مهاجر به وجود می‌آید.

در داستان "جهنم بهشت" زن جوانی دوران کودکی خود را به یاد می‌آورد و آن زمانی است که جوانی کلکته ای به دوست خانوادگی و بعدها بخشی از زندگی او و به طور حیرت انگیزی، مادرش تبدیل می‌شود. در داستان "انتخاب جا" زوج میانسالی به نام آمیت و مگان، که مانند دیگر داستان ها دو انسان از دو فرهنگ متفاوت هستند، در خلال ازدواج دوستی به نام پم در مدرسه شبانه روزی قدیمی آمیت، خود و ناگفته هایی از گذشته خود را بازکاوی می‌کنند. در داستان "خوبی محض" دختری بنگالی به نام سودا که بتازگی صاحب فرزندی شده، سعی دارد با برادر الکلی اش و نقشی که او احیانا در اعتیاد برادر داشته، کنار بیاید. راهول را می‌توان یکی از قویترین کاراکترهای موجود در این مجموعه داستانی به شمار آورد. بخش دوم خاک غریب از ۳ داستان پیوسته تشکیل شده که دوشخصیت محوری به نام هما و کاشیک دارد. اولین بار هما و کاشیک یکدیگر را پس از بازگشت والدین کاشیک از هندوستان به ستون ملاقات کرده بودند. خانواده هما تصمیم می‌گیرند خانواده کاشیک را تا زمانی که جایی مناسب برای زندگی کردن پیدا کنند در خانه خود اسکان دهند. اتاق پیشین هما تبدیل می‌شود به اتاق کاشیک که ۳ سال از او بزرگ تر است و هما به اتاق والدینش منتقل می‌شود. اما در پس تمام این اتفاقات، تراژدی پنهانی وجود دارد که خانواده هما از آن آگاهی ندارند. داستان اول به نام "اولین و آخرین بار" از زاویه دید هما روایت می‌شود، داستان دوم "آخر سال" سه سال بعد از زبان کاشیک روایت می‌شود و سومین داستان، "رفتن به ساحل" از نگاه هر دو روایت می‌شود.

ترجمه آثار به فارسی
همه کتاب‌های لاهیری شامل مترجم دردها، همنام و خاک غریب در ایران به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند. ترجمه همه این آثار را امیرمهدی حقیقت انجام داده و برخی از این آثار را مترجمان دیگری نیز از جمله مژده دقیقی، فریده اشرفی، زهره خلیلی و گیتا گرکانی هم ترجمه کرده‌اند.

آثار
مجموعه داستان‌های کوتاه:

مترجم دردها با ترجمه امیرمهدی حقیقت (این کتاب را چند مترجم دیگر با عناوین دیگر نیز ترجمه کرده‌اند، از جمله ترجمان دردها با ترجمه مژده دقیقی) (۱۹۹۹)
خاک غریب با ترجمه امیرمهدی حقیقت (این کتاب را چند مترجم دیگر با عناوین دیگر نیز ترجمه کرده‌اند، از جمله به کسی مربوط نیست با ترجمه گلی امامی) (۲۰۰۸)
در سال ۲۰۰۸ جومپا لاهیری طی قراردادی رسمی کپی رایت ترجمه‌ی فارسی خاک غریب (با ترجمه‌ی امیرمهدی حقیقت) را به نشر ماهی واگذار کرد.
رمان:
همنام (۲۰۰۳) به ترجمه امیرمهدی حقیقت و چند مترجم دیگر از جمله فریده اشرفی و گیتا گرکانی
تعدادی از داستانهای کوتاهی که در مجموعه خاک غریب منتشر شد.
جهنم – بهشت (۲۰۰۴ – متن کامل)
اولین و آخرین بار (۲۰۰۶ – متن کامل)
آخر سال (۲۰۰۷)

جایزه‌ها
برخی از جایزه‌های کسب‌شده توسط لاهیری از این قرارند:
برنده جایزه ادبی پولیتزر در سال ۲۰۰۰، برای مترجم دردها
برنده جایزه بهترین «اثر نخست» مجله نیویورکر در سال ۲۰۰۰ برای مترجم دردها
برنده نشان شیر کتابخانه در سال ۲۰۰۷ (نشان لیون کتابخانه عمومی نیویورک)
برنده جایزه داستان کوتاه «فرانک اُکانر» در سال ۲۰۰۸، برای خاک غریب

مشخصات
زادروز: ۱۱ ژوئیه‌ی ۱۹۶۷
محل تولد: لندن، بریتانیا
ملیت: آمریکایی
از دانشگاه: بوستون
پیشه: رمان‌نویس
سبک: رمان، مجموعه داستان کوتاه، پسااستعماری
آثار مهم: مترجم دردها (۱۹۹۹)
جایزه‌ها جایزه اهنری (۱۹۹۹)، جایزه پولیتزر (۲۰۰۰)
وبگاه: www.jhumpalahiri.net
نام به انگلیسی: Jhumpa Lahiri
نام به بنگالی: ঝুম্পা লাহিড়ী
منبع: www.wikipedia.org

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1596
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.