داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

جان ادگار ویدمن

جان ادگار ویدمن به سال ۱۹۴۱ در واشنگتن‌دی‌سی به دنیا آمد. او در پی‌بادی، یکی از بهترین دبیرستان‌های پیتزبورگ، حضور یافت و در آن‌جا استعداد فراوانش را هم در درس و هم در ورزش به رخ کشید. ستاره‌ی تیم بسکتبال، شاگرد ممتاز و مسئول اول مدرسه شد و خطابه‌ی فارغ‌التحصیلی را خواند. این آغاز مسیری در زندگی‌اش شد که در آن ناراحتی‌ها و فشارهای ناشی از حضورش به عنوان یک سیاه‌پوست آفریقایی ـ آمریکایی در مدرسه‌ی سطح بالای اروپایی ـ آمریکایی را با ماسک موفقیت‌های پی در پی ورزشی و درسی و افزودن آن‌ها به بایگانی افتخارات خود می‌پوشاند. این موفقیت‌ها سرانجام برایش بورسیه‌ی «بنجامین فرانکلین» دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۹۵۹، بورسیه‌ی رودز دانشگاه آکسفورد در سال ۱۹۶۳، و عضویت کارگاه نویسندگی دانشگاه لووا در سال ۱۹۶۶ را به ارمغان آورد. او هم‌چنین به عنوان بازیکن تیم منتخب لیگ آیوی برگزیده شد. این کارنامه‌ی درخشان برایش پس از فارغ‌التحصیلی بورسیه‌ی رودز را در سال ۱۹۶۳ به ارمغان آورد. ویدمن به آکسفورد رفت و یکی از دو سیاه‌پوستی شد که برای نخستین بار موفق به کسب بورسیه‌ی رودز شدند.
او اولین نویسنده‌ای است که توانست دو بار جایزه‌ی پن/فاکنر را به دست آورد. یک بار برای کتاب «دیروز برایت فرستاده شده» (۱۹۹۰) و دیگربار در سال ۲۰۰۰ برای «آتش فیلادلفیا». ویدمن یک بار هم در سال ۲۰۰۰ برای داستان «سنگینی» برنده‌ی جایزه‌ی اُ.هنری شد. کتاب بیوگرافی او، «برادران و نگهبانان»، نامزد جایزه‌ی ملی کتاب و کتاب خاطراتش هم فینالیست جایزه‌ی ملی کتاب شد.
او در دانشگاه پنسیلوانیا، جایی که در آن دپارتمان مطالعات آفریقایی ـ آمریکایی را تأسیس و کرسی آن را دریافت کرد، و در دوره‌ی آموزشی فوق لیسانس برای شاعران و نویسنده‌های دانشگاه ماساچوست در آمرست تدریس کرده است. ویدمن اکنون در دانشگاه براون تدریس می‌کند.
از دیگر کتاب‌های مهم او می‌توان از این‌ها نام برد:
رمان‌های «با عجله به خانه بیا» (۱۹۷۰)، «جلادها» (۱۹۷۳)، «قتل احشام» (۱۹۹۶) و «دو شهر» (۱۹۹۸).
مجموعه داستان‌های «دمبالله» (۱۹۸۱)، «سه‌گانه‌ی هوم‌وود» (۱۹۸۵)، «تب» (۱۹۸۹) و «استادیوم خدا» (۲۰۰۵).
ویدمن چندین کتاب غیر داستانی و خاطرات نیز دارد.
او با همسرش جودیث آن گلدمن زندگی می‌کند و دارای سه فرزند به نام‌های دانیل، جاکوب و جمیلا می‌باشد.
برای اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این نویسنده به این آدرس مراجعه کنید:
http://en.wikipedia.org/wiki/John_Edgar_Wideman
هم‌چنین برای خواندن داستان «داستان‌ها» به زبان اصلی به آدرس زیر مراجعه کنید:
http://www.khazzeh.com/original/stories.htm
منبع: www.khazzeh.com

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1611
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.