داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

دروغ

زنم گفت: «دروغ می‌گوید. تو چرا باورت شده؟ حسودیش می ‌شود. همین… حرف من را قبول نداری؟ تو که نباید آن حرف‌ ها را باور کنی؟»
بارانی ‌اش را در نیاورده بود و کلاه را هنوز به سر داشت. حرکت تندی به سرش داد. صورتش برافروخته از اتهام، سرخ شد.
شانه انداختم و گفتم: «چه دروغی دارد بگوید؟ چی عایدش می ‌شود؟ از دروغ گفتن چی گیر او می ‌آید؟ ظاهراً دوست ماست. دوست هردومان.»
با دمپایی ایستاده بودم و دست‌هایم را باز می‌ کردم و می ‌بستم. مختصری احساس حماقت می‌ کردم. بازپرسی تو قواره من نبود. کاش نشنیده بودم و همه‌ چیز مثل اول می ‌ماند.
به حماقت من سر تکان داد. کلاهش را برداشت، دستکش‌ها را در آورد و همه را روی میز گذاشت. پالتویش را درآورد و روی پشتی صندلی انداخت.
«او یک لکاته است. همین که گفتم. خیال می‌ کنی دوست هر قدر هم پست باشد، یا حتی آشنای ساده می‌ تواند دروغ به این گندگی سرهم‌ کند؟ اصلاً نباید حرف او را باور کنی!»
گفتم: «دیگر نمی‌دانم چی را باور کنم. می‌خواهم حرف‌ های تو را باور کنم.»
گفت: «خوب بفرما باور کن! از من بشنو. من راجع‌ به همچو چیزهایی دروغ نمی‌ گویم. خوب بگو که واقعیت ندارد. عزیزم بگو که باور نمی ‌کنی.»
دوستش داشتم. می‌خواستم در آغوشش بگیرم و نگه دارم و بگویم حرفش را باور می ‌کنم. اما دروغ، اگر دروغ باشد، بین ما پیش آمده بود. رفتم کنار پنجره.
گفت: «باید باور کنی. خودت هم می‌دانی مسخره است. می ‌دانی راستش را می‌ گویم.»
کنار پنجره ایستادم و به رفت و آمد ماشین‌ها چشم دوختم. اگر سر بلند می‌ کردم، عکس زنم را توی قاب پنجره می ‌دیدم. به خودم تلقین کردم آدم نظرتنگی نیستم. از پسش بر می ‌آمدم. به زنم فکر کردم، به زندگی مشترک ‌مان، به حقیقت در مقابل دروغ، شرافت در مقابل رذالت، توهم ِ برابر واقعیت. یاد فیلم آگراندیسمان افتادم که تازگی‌ها دیده بودیم. زندگی‌ نامه لئو تولستوی را به یاد آوردم که روی عسلی بود، حرف‌هایی که درباره‌ ی حقیقت زده بود که روسیه‌ ی قدیم را جنباند. یاد دوستی قدیمی افتادم، که اوایل و اواخر دوره‌ی دبیرستان داشتم. دوستی که هیچ ‌وقت راست نمی ‌گفت. خالی ‌بند و پشت هم انداز، اما بچه‌ ی باحالی بود؛ دوستی باصفا و صمیمی که دوره ‌ی بحرانی زندگی‌ ام به او تکیه می‌ کردم. یادآوری این دروغگوی کهنه ‌کار از پس غبار خاطرات خیلی خوشحالم کرد؛ خاطره‌ ای که در این بحران زندگی تا به‌ حال بی‌ دردسر به یاری ‌ام شتافت. این شخص، این دروغگوی با صفا در واقع حرف زنم را تآیید می‌کرد که چنین آدم‌هایی تو دنیا پیدا می‌ شوند. خوشحال بودم. رو برگرداندم با او حرف بزنم. می ‌دانستم چه می‌ خواهم بگویم. بله در واقع ممکن است راست باشد، راست هم هست – آدم‌ها می‌ توانند دروغ بگویند و می‌گویند، بی‌اختیار، ناخودآگاه و بیمارگونه. بی ‌آنکه به پی ‌آمدهایش فکر کنند. حتماً خبرچین من هم چنین آدمی بوده. اما در همان ‌لحظه روی کاناپه ولو شد و صورتش را با دست پوشاند و گفت: «راست است، خدا از من بگذرد. همه‌ی حرف ‌هایی که به تو زده راست بوده. من دروغ گفتم که هیچ خبری ندارم.»
روی یکی از صندلی‌های دم پنجره نشستم. گفتم: «راست است؟»
سر خم کرد. صورتش را با دست پوشاند.
گفتم: «پس چرا حاشا کردی؟ ما که هیچ ‌وقت به هم دروغ نمی ‌گوییم. مگر نه اینکه همه‌ اش به هم راست گفته‌ ایم؟»
گفت: «متأسفم.»
نگاهم کرد و سر تکان داد.
«شرمنده بودم. نمی‌دانی چقدر خجالت کشیدم. نمی‌خواستم باور کنی.»
گفتم: «می ‌فهمم، گمانم.»
کفش‌هایش را کند و روی کاناپه ولو شد. بعد بلند شد و بلوزش را روی سر کشید. موهایش را مرتب کرد و سیگاری از سینی برداشت. برایش فندک زدم و از دیدن انگشتان کشیده و رنگ ‌پریده و به دقت سوهان ‌خورده‌اش تکان خوردم. انگار دفعه‌ ی اولم بود آن‌ها را می ‌دیدم.
دود سیگار را بلعید و بعد از لحظه‌ ای گفت: «عزیزم! امروز را چطور گذراندی. یعنی به ‌طور کلی چطور بود؟»
سیگار به لب گذاشت و بلند شد تا از شر دامنش راحت شود.
جواب دادم: «ای! بعدازظهر پاسبانی با حکم جلب آمده بود، دنبال یکی می‌گشت که آن طرف راهرو زندگی می ‌کرده. مدیر ساختمان هم می‌ گفت قرار است آب را از سه تا سه‌ و نیم قطع کنند تا تعمیرات تمام شود. درست همان موقعی که پاسبان آمده بود مجبور شدند آب را قطع کنند.»
گفت: «عجب!»
دست به کمر زد و قوسی به به بدن خود داد. پلک خواباند و خمیازه‌ای کشید و موهای بلندش را تکان داد.
گفتم: «امروز کلی هم از کتاب تولستوی خواندم.»
«خیلی عالی»
بادام‌ زمینی می‌خورد. یکی یکی. با دست راست کف ‌لمه می‌کرد، با دست چپ هم سیگار گرفته بود. گاه و بیگاه از خوردن دست می‌ کشید و دهانش را با پشت دست پاک می ‌کرد و سیگار می‌ کشید. حالا دیگر پوشش نداشت. پاهایش را جمع کرد و دوزانو نشست و گفت: «می‌ خواهم نظرت را بدانم.»
گفتم: «فکرش خوب است، آدم باشخصیتی به نظر می ‌آید.»
انگشت ‌هایم سوزن سوزن می ‌شد. کوبش خون تندتر می‌ شد. اما یکهو ضعف کردم.
گفت: «بیا اینجا ببینم، موژیک ساده.»
چهار دست و پا جلو رفتم و با صدایی که از ته چاه درمی ‌آمد گفتم: «حقیقت را می ‌خواهم.»
نرمی و لطافت فرش و کلفتی آن مرا به هیجان آورد. به آرامی خزیدم و به طرف کاناپه رفتم. چانه ‌ام را روی یکی از بالش‌ها گذاشتم. دستی به موهایم کشید. هنوز می‌ خندید. دانه‌های نمک روی لب پر و پیمانش برق می‌ زد. نگاه که کردم در چشمانش غم مبهمی را می ‌دیدم، اما خنده از لبش دور نمی ‌شد و موهایم را به بازی گرفته بود.
می‌ گفت: «پاشای کوچولو، بیا اینجا، خنگ خدا! جداً آن دروغ را باور کردی؟ بیا اینجا سرت را بگذار روی سینه ‌ی ماما. آهان. چشمت را ببند. خیلی خوب. آخر آدم این‌ قدر ساده. از تو ناامید شده‌ام. تو که باید بهتر از این من را بشناسی. دروغ گفتن برای بعضی‌ها تفریح است.»

نویسنده: ریموند کارور
مترجم: اسد الله امرایی

منبع: http://true-story.blogfa.com

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1666
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.