داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

ری برادبری به تاریخِ 22 اوت 1920 در واکِگان ایلینوی متولد شد. در کودکی، خانواده‌ی او چندین مرتبه از این شهر به آن شهر مهاجرت کردند تا آن که سرآخر در لس‌آنجلس ساکن شدند. برادبری از دبیرستانی در همان‌جا فارغ‌التحصیل شد، اما بعد از آن بیشترِ مطالعاتش را شب‌‌ها در کتابخانه‌‌های عمومی انجام می‌داد. بینِ سال‌‌های 1938 تا 1942 در خیابان‌‌های لس‌آنجلس روزنامه‌فروشی می‌کرد. سالِ بعد او به نویسنده‌ای تمام‌وقت تبدیل شد؛ اما تا زمانِ نوشتنِ رُمانِ تواریخِ مریخ (The Martian Chronicles)، نامِ او به عنوانِ نویسنده‌ی علمی‌تخیلی بر سرِ زبان‌‌ها نیفتاد. تواریخِ مریخ، داستانِ نخستین کوششِ انسان‌‌ها برای تسخیر و استعمار (آبادانی و اسکان در) مریخ بود. انسان‌‌ها را در این راه مریخی‌‌هایی که قادر به تله‌پاتی هستند کمک می‌کنند و زمانی که آنان در این کار موفق می‌شوند خبر از وقوعِ جنگِ هسته‌ای در زمین و نابودیِ زمین می‌آید. این رُمان به خوبی بیان‌گرِ نگرانیِ عامِ جامعه‌ی امریکا در آغازِ عصرِ اتمیِ دهه‌ی 1950 بود و همین طور هم ترس از جنگِ اتمی، و آرزویِ زندگیِ آسوده‌تر، و واکنش برضدِ نژادپرستی و سانسور و اختناق، و ترس از نیروهایِ سیاسیِ بیگانه.
ری برادبری، بعد از آن مجموعه‌ی داستان‌‌های کوتاهِ مردِ مصوّر (The Illustrated Man) را منتشر کرد که یکی از مشهورترین مجموعه‌‌های تاریخِ علمی- تخیلی محسوب می‌شود؛ در این مجموعه نیز همانندِ دیگر داستان‌‌های علمی- تخیلی در آن دوران عملا اثری از خوش‌بینی به آینده‌ی بشر به چشم نمی‌خورد. برادبری روندِ بدبینی‌اش را با شاهکارِ خود، رُمانِ فارنهایت 451 (Fahrenheit 451)، ادامه داد. در این کتاب که مشهورترین اثرِ وی است، جامعه‌ای با سردرمدارانِ تمامیت‌خواه و اختناق‌ساز به تصویر کشیده شده است که کتاب‌‌ها را به توسطِ «آتش‌نشان‌ها» می‌سوزانند و انسان‌‌ها در جهلِ تمام زندگی می‌کنند. در این بین، آتش‌نشانی هست که زندگی‌اش دگرگون می‌شود و همین طور هم گروهی از انسان‌‌های سرکش هستند که از شهر گریخته‌اند و ذهن‌شان گنجینه‌ی مهم‌ترین مکتوباتِ بشر است. فرانسوا تروفو، فیلم‌سازِ شهیرِ فرانسوی، فیلمِ فارنهایت 451 را در سالِ 1996 ساخت که آن هم تبدیل به یکی از پرطرفدارترین شاهکار‌های سینما شد. از نوشته‌‌های ری برادبری به اَشکالِ گوناگون تقدیر کرده‌اند، اما شاید عجیب‌ترینِ آن‌ها این باشد که فضانوردانِ آپولو، یکی از دهانه‌‌های کُره‌ی ماه را دهانه‌ی قاصدک نام‌گذاری کردند که اشاره دارد به نامِ رمانِ دیگرِ او شرابِ قاصدک (Dandelion Wine).
کتاب‌‌های او غالبا لحنی شعرگونه دارند و حتا بسیاری در وصفِ او گفته‌اند شاعری که داستان می‌نویسد و یا داستان‌نویسی که شعر می‌نویسد!
برادبری تاکنون جوایزِ زیادی را نصیبِ خود کرده است که از آن‌‌ها می‌توان به مواردِ زیر اشاره کرد: سال 2000، نشانِ مشارکتِ ممتاز در ادبِ امریکا از بنیادِ ملیِ کتاب؛ 1989، جایزه‌ی برام استوکر (جایزه‌ی ادبیاتِ وحشت)؛ 1988، جایزه‌ی استادِ اعظمِ نِبیولا (یکی از دو جایزه‌ی برترِ ع.ت و فانتزی)؛ 1980، جایزه‌ی استادِ اعظمِ گَندالف (برای ادبیاتِ فانتزی)؛ 1977، جایزه‌ی دنیایِ فانتزی برای یک عمر فعالیت در ادبیاتِ فانتزی؛ جایزه‌ی یادبودِ اُهِنری؛ جایزه‌ی انجمنِ نویسندگانِ هوا-فضا؛ تالارِ مشاهیرِ علمی‌تخیلی؛ جایزه‌ی بنیامین فرانکلین؛ جایزه‌ی ژول ورن.

منبع:‌ www.1pezeshk.com

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1840
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.