داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

شکل‌گیری فکری و آثار نویسندگان انگلیسی زبان جزایر کاراییب، تحت نفوذ سنت ادبی انگلستان و حکومت استعماری بوده است. اما در سال‌های اخیر، توجه آن‌ها از لندن منحرف گشته و به سوی نیویورک و تورونتو جلب گشته است. مضامین آن‌ها عبارتند از زیبایی جزایر، خرد ذاتی جزیره نشینان، و جنبه‌های مهاجرت و تبعید، مانند از هم پاشیدن خانواده، صدمات فرهنگی، تغییر نقش جنس‌ها، و تطبیق با محیط.
دو تن از پیش‌قدمان در خور ذکر هستند. پل مارشال (1929)، متولد بروکلین، یک نویسنده‌ی جهانی نیست اما در رمان دختر قهوه‌ای، سنگ‌های قهوه‌ای (1959)، از تجربیات خود به عنوان فرزند مهاجران باربادوسی در بروکلین حکایت می‌کند. جین رایز (1894-1979)، یک رمان نویس اهل دومنیکن بود. او نویسنده‌ی رمان دریای وحشی سارگاس (1966) است، رمانی شاعرانه و یاد آور جین ایراثر شارلوت برونته. رایز قسمت اعظم زندگی خود را در اروپا گذراند، اما فمینیست‌های آمریکا، که «زن دیوانه‌ی اتاق زیر شیروانی» برایشان چهره‌ی نمادین زن سرکوب شده بود،  کتاب او را ارج نهادند.
آثار رایز، راه را برای کتاب‌های  خشمانه ترجامائیکا کینکید، هموار کرد. او در سال 1949 و در آنتیگ متولد شد و آثار او که همگی جنبه‌ی زندگی نامه‌ی شخصی دارند، عبارتند از انی جان (1985)، لوسی (1990)، و زندگی نامه‌ی مادرم (1996). ادویج دانتیکات  (1969) در هاییتی متولد و در آمریکا درس خوانده است. او با مجموعه داستان‌های خود به نام  کریک؟ کراک! (1995) مورد توجه قرار گرفت. عنوان این کتاب از جمله‌ای گرفته شده که در هاییتی هنگام حکایت کردن داستانی آن را بر زبان می‌آورند. این نویسنده، در اثر خود موسوم به کاشتن استخوان‌ها (1998)، از تاریخ تراژیک سرزمین خود می‌گوید.
بسیاری از نویسندگان آمریکای لاتین، برخلاف نقاط نظر مشترک در میان اکثریت نویسندگان مکزیکی که سعی کرده‌اند در نوشته‌های خود رومانتیک و چپ گرا باشند، طوری دیگر می‌اندیشند و متفاوت هستند. مثلا ً نوشته‌های کوبایی آمریکایی، جهان وطن، کمیک، و از لحاظ سیاسی محافظه کارانه هستند.خاطرات گوستاو پرز فیرمت، سال آینده در کوبا: گزارشی از بلوغ در آمریکا (1995)، همان قدر که از هاوانا صحبت می‌کند، از بیس‌بال هم می‌گوید. عنوان آن طعنه‌آمیز است «سال آینده در کوبا» جمله ایست که تبعیدیان می‌گویند به امید بازگشت هرچه زود تربه موطن خود. خانواده‌ی پرز (1990)، نوشته‌ی کریستین بل (1951)، خانواده‌های آشفته و مضطرب کوبایی را دور از وطن ودر میامی توصیف می‌کند- که نیمی از آن‌ها نامشان پرز است. آثار متأخر اوسکار هیخوئلوس (1951) شامل چهارده خواهر امیلیو مونتز اوبراین  (1993) است که درباره‌ی ایرلندی کوبایی آمریکاییان نوشته شده، و کریسمس آقای ایوز (1995) در باره‌ی مردی است که پسر خود را از دست می‌دهد.
نیکولاسا مور(1938)، نویسنده‌ای از اهالی پورتو ریکو است. رمان او، آیین تنازع بقا: شرح حال یک زن (1985) در باره‌ی زندگی شش زن پورتوریکویی است، و روزاریو فره (1938)، نویسنده‌ی کتاب جوان ترین عروسک (1991) می‌باشد. از میان نویسندگان جوان تر می‌توانیم از جودیت اوتیز کوفر (1952) نام ببریم با آثارش به نام رقص در سکوت: یادآوری بخشی از دوران کودکی در پورتو ریکو (1990) و اغذیه فروشی لاتین (1993) که در آن شعر و نثر را به هم می‌آمیزد. آورورا لوییز مورالس (1954)، شاعر و مقاله نویس، در مورد پورتو ریکو از دید یک یهودی می‌نویسد.
جولیا آلوارز (1950)، نویسنده‌ای با اصلیت دومنیکنی است. در رمان دختران گارسیا لهجه‌ی خود را از کجا آورده‌اند (1991)، زنان طبقات بالای جامعه‌ی دومنیکن کوشش می‌کنند خود راهمانند زنان نیویورک سازند. کتاب !یو! (1997)، به خواهران گارسیا باز می‌گردد و با نقل داستان 16 شخصیت، به کشف هویت آن‌ها می‌پردازد.جونت دیاز (1948)، در مجموعه داستان‌های خود موسوم به مغروق (1996)، در باره‌ی مردان جوان، در حلبی آبا‌های نیوجرسی و جمهوری دومنیکن می‌نویسد.
مهم‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین که در سال‌های دهه‌ی  در1960 آمریکا به شهرت رسیدند، عبارتند از گئورگ لوییس بورخس، از آرژانتین، گابریل گارسیا مارکز، از کلمبیا، پابلو نرودا، از شیلی، و خورخه آمادو، از برزیل. این نویسندگان، رئالیسم جادویی، سوررئالیسم، حساسیت نیمکره ای، و قدر شناسی از فرهنگ بومی را به مؤلفان آمریکایی آموختند. یکی از نویسندگانی که موفق گشت محبوبیت زیادی در میان مخاطبان رنگین پوست بیابد، ایزابل آلنده (1942)، نوه‌ی رییس جمهور فقید شیلی، سالوادور آلنده است، که در سال 1973 به قتل رسید. ایزابل آلنده، تاریخ خونین کشور خود را در رمان خانه‌ی ارواح (1982) به تصویر می‌کشد. از دیگر کتب او (که به زبان اسپانیایی نوشته و چاپ شدند) اوا لونا (1987)، و دختر اقبال (1999) را می‌توانیم نام ببریم که در کالیفرنیا و زمان تب طلا به وقوع می‌پیوندد. سبک تداعی کننده‌ی آلنده، و بینش زنانه‌ی او، موجب شده که کتاب‌های او در آمریکا بسیار پرخواننده باشد.
منبع: http://www.america.gov/persian/publications/books.html

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1924
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.