داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

ایالات حاصلخیز میانه‌ی آتلانتیک که با نام نیویورک شناخته می‌شود، و بندر عظیم آن، دروازه ایست باز بر روی امواج عظیم مهاجرت. امروزه، اقتصاد متنوع این ایالت،  امور مالی، تجارت، حمل و نقل، تبلیغات و مُد را در بر می‌گیرد. شهر نیویورک مرکز صنعت نشر و چاپ و نیز گالری‌های هنری و موزه‌های ارزشمند است.
دان دلیلو، متولد شهر نیویورک، کار خود را با نویسندگی برای تبلیغات آغاز کرد، و موضوع رمان هایش، به غیر از مسائل دیگر، موضوع مصرف کنندگی است. آمریکانا (1971) این طور به پایان می‌رسد: «مصرف کردن در آمریکا، خریدن نیست، بلکه داشتن رؤیایی است». شخصیت‌های اصلی رمان‌های او به دنبال هویتی هستند که مبتنی بر تصور باشد. سرو صدای سفید (1985) در مورد جک گلادنی و خانواده‌ی اوست، که در آن از سبک‌های مختلف نثر، من جمله سبک تبلیغات نویسی استفاده کرده است. در قطعه‌ی زیر، می‌توانیم با سبک دلیلو آشنا شویم:
«… خلأ، احساس تاریکی کیهانی. مسترکارد، ویزا، آمریکن اکسپرس.»
قطعاتی برگرفته از تبلیغات که کتاب مملو از آن هاست و در طول متن اصلی، جا به جا آورده می‌شوند، از ناخودآگاه گلادنی برخاسته‌اند که او طوطی وار، آن‌ها را تکرار کرده و سرو صدای سفید نهفته را ایجاد می‌کنند. کتاب‌های بعدی دلیلو در مورد چهره‌های سیاسی و تاریخی است: در لیبرا (1988)، از به قتل رسیدن پرزیدنت کندی می‌گوید و آن را ناشی از سرکوبگری تبلیغات می‌داند. در جهان زیرزمینی (1997)، شبکه‌ای ارتباطی میان یک بازی بیس بال و بمب هسته‌ای در قزاقستان فرض می‌کند.
در نیویورک، شهر چند بُعدی و چند زبانه، داستان‌هایی که شهری پسامدرن را توصیف می‌کنند، به فراوانی یافت می‌شود. نمونه‌ای از آن، تریلوژی نوشته‌ی پل آستر (1947)، شامل کتاب‌های شهر شیشه‌ای (1985)، ارواح (1986)، و اتاق در بسته (1986) است. در این اثر که از ساموئل بکت و رمان‌های کارآگاهی الهام گرفته، نویسنده‌ای منزوی که بر روی کتابی پلیسی کار می‌کند، پل آستر را که درباره‌ی سروانتس می‌نویسد، مخاطب قرار می‌دهد. در این تریلوژی ادعا می‌شود که "واقعیت" چیزی نیست به غیر از متنی که تجسم شده و به صورت داستان تألیف گردیده، و به این ترتیب، مرز سنتی میان واقعیت و تخیل را از میان بر می‌دارد.در واقع، این تریلوژی به ساختار شکنی خود می‌پردازد. به همین نحو، کتی ایکر[47] (1948-1997)، با داستان سرایی پسامدرن، مانند امپراتوری پوچی (1988)، در جستجوی نظریه‌ای فردی در زمان و مکان، بخش‌هایی از آثار سروانتس و چارلز دیکنز را در کنار هم قرار می‌دهد.
شهر نیویورک میزبان بسیاری از گروه‌های مختلف نویسندگان است که علائق مشترک دارند. زنان یهودی شامل سینتیا اوزیک (1928)،  از سوی اهالی برانکس، فضا و مکان وقوع رمانش موسوم به کاغذ‌های پاترمسر (1997)، مورد تحسین قرار گرفت. در رمان  شال (1989)، نقطه نظر مادرجوانی را در مورد قتل عام یهودیان  مطرح می‌کند. مجموعه داستان‌ها (1994)، نوشته‌ی گریس پالی (1922) ضربان نبض مقطع این شهر بزرگ را ثبت می‌کند.
از میان دیگر نویسندگان که با زندگی پرشتاب معاصر اخت هستند، جی مک اینرنی (1955) است که رمان او، داستان زندگی من (1988) در فرهنگ شکوفایی اقتصادی سال‌های 1980 و در میان جوانان معتاد به مواد مخدر فضا سازی شده. و نیز تاما یانوویتس (1957) که طنز نویس است. به تصویر کشیدن انزوا و اعتیاد در گمنامی یک شهر بزرگ، تداعی کننده‌ی آثار جان چیور است. حومه‌های اطراف شهر هم الهام بخش تعدادی از نویسندگان بود. بسیار از آثار مری گوردون (1949) که شخصیت‌های اول آن‌ها زن هستند در محل تولد او، لانگ آیلند وقوع می‌یابند. و همین طور آلیس مک درموت (1953)، که رمان او، بیلی دوست داشتنی (1998) به تحلیل قول وفا نشده‌ی یک الکلیک می‌پردازد.
دیگر رئالیست‌های میانه‌ی آتلانتیک عبارتند از ریچارد بوش (1945)، متولد بالتیمور، و نویسنده‌ی در فصل شب (1998) و مجموعه داستان‌های کسی که مراقب من باشد (1999). بوش از خانواده‌های از هم پاشیده شده می‌نویسد، مانند ان تیلر (1941)، که او هم متولد بالتیمور است، و شخصیت‌های غریب او زندگی انزوا جویانه و آشفته‌ای دارند.  تیلر استاد در شرح جزییات است و باذکاوت آثارش را می‌نویسد. معروف ترین آثار او عبارتند از شام در رستوران دلتنگی (1982) و توریست اتفاقی (1985)،  که در سال 1988 فیلمی بر مبنای آن تهیه شد. ازدواج غیر حرفه‌ای (2004)، از طلاق در چشم اندازی 60 ساله از زندگانی به سبک آمریکایی حکایت می‌کند. 
نویسندگان آفریقایی آمریکایی نیز سهم بزرگی در این زمینه داشته‌اند. کتاب زندگی نامه‌ی شخصی آدری لرد، زامی: هجی جدید نام من (1982)، حکایت زندگی و تجربیات زنی سیاهپوست در آمریکا است.  بی بی مور کمبل (1950)، متولد فیلا دلفیا، رمان‌هایی دارد در مورد زندگی خانه و خانواده، مانند ترانه‌ی بلوز تو شبیه مال من نیست (1992). گلوریا نیلور (1950)، متولد نیویورک، در زنان محله‌ی بروستر (1982)، از زندگی زنان متخلف می‌نویسد، و این رمانی بود که او را به شهرت رساند.
ادگار واید من (1941) در هوموود، بخش سیاهپوست نشین پیتزبورگ در پنسیلوانیا متولد شد. تریلوژی هوموود او که به سبک فالکنر است-محل قایم شدن (1981)، دامبالا (1981)، و دیروز برایت فرستاده شد (1983)- برای به نمایش گذاشتن تجربه‌های سیاهپوستان، از نقاط نظر متغیر و بازی زبان استفاده می‌کند. معروف ترین داستان کوتاه او، «برادران و نگهبانان» (1984)، درباره‌ی روابط او با برادر محبوسش است. در گله کشی (1996)، او به موضوع یکی از داستان‌های قدیمی خود، «تب» (1989) بر می‌گردد. رمان او به نام دو شهر (1998) در پیتزبورگ و فیلادلفیا وقوع می‌یابد.
دیوید برادلی (1950)، هم متولد پنسیلوانیا است، کتاب او به نام ماجرای چنیزویل (1981) در «راه آهن زیرزمینی» اتفاق می‌افتد، شبکه‌ای متشکل از شهروندان که در زمان جنگ‌های داخلی، برای برده‌های جنوب، امکانات فرار به شمال را فراهم می‌کردند.
رمان‌های نوشته‌ی تری الیس (1962) عبارتند از حرف‌های پیش پا افتاده (1988)، تعمیرات خانگی (1993)، و همین جا، همین الان (1999)، و نمایشنامه‌ی او، افسر نیروی هوایی تاسکجی (1995)، مقاله‌ای با عنوان "زیبایی شناسی جدید سیاه" متعلق به سال 1989 که به توضیح حساسیت‌های هنری چند قومیتی در میان نسل‌های جوان می‌پردازد.
نویسندگان متولد واشینگتن دی سی، که تا نیویورک چهار ساعت با اتومبیل فاصله دارد، شامل ان بیتی (1947) است که قبلا ً در مورد داستان‌های کوتاهش صحبت شد. رمان‌های او در مورد زندگی روز مره عبارتند از تصور کردن ویل (1989)، تویی دیگر (1995)، و زندگی من، با هنرمندی دارا فالکون (1997).
پایتخت آمریکا محل زندگی بسیاری از نویسندگان رمان‌های سیاسی است. رمان‌های وارد جاست (1935)  در محافل نظامی، سیاسی و روشنفکری واشینگتن وقوع می‌یابند. کریستوفر باکلی (1952) به هجویه‌های سیاسی خود، رنگ و بویی محلی می‌دهد. اثر او به نام مردان کوچک سبز رنگ (1999) تمسخر پاسخ‌های رسمی دولت به موجودات فضایی است. مایکل کابن (1963)، که در حومه‌ی واشینگتن متولد شد اما به کالیفرنیا نقل مکان کرد، در کتاب خود موسوم به اسرار پیتزبورگ (1988)، از نوجوانانی که مرحله‌ی بلوغ را می‌گذرانند می‌نویسد. در رمان خود، ماجرا‌های شگفت آور کاوالیر و کلی (2000)، نویسندگی و زرق و برق زیبایی را، به سبک فیتزجرالد، در هم می‌آمیزد.
منبع: www.america.gov

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1931
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.