داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان

در دهه‌های اخیر، کوهستان‌های پوشیده از جنگل شمال غرب، که اطراف سیاتل، مرکز ایالت واشینگتن را فرا گرفته، میزبان فرهنگی بوده اندکه دیدگاه‌های لیبرال آن، به ستایش طبیعت می‌پردازد. پر نفوذ ترین نویسنده‌ی این خطه ریموند کارور بوده است.
دیوید گاترسون (1956)، متولد سیاتل، هنگامی که از روی رمان او موسوم به برف روی درختان سدر می‌بارد (1994) فیلمی تهیه شد، به اوج معروفیت رسید. این رمان در جزیره‌ی دور دست سن خوان و بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد، و در مورد یک فرد ژاپنی آمریکایی است که به قتل متهم شده. در رمان دیگر او، شرق کوه‌ها (1999)، یک جراح قلب که به سرطان مبتلا شده، به سرزمین کودکی خود باز می‌گردد تا درهمان جا خود کشی کند، اما دلایلی برای ادامه‌ی زندگی می‌یابد. رمان به یاد ماندنی مریلین رابینسون (1944)، خانه‌داری (1980)، این سرزمین وحشی و ناهموار را از دید یک زن توصیف می‌کند. او در رمان دوم خود، گیلید (2004)، کشیش مسنی که با مرگ فاصله‌ای ندارد، داستان زندگی خانوادگی خود را می‌نویسد که از زمان جنگ‌های داخلی آغاز می‌شود.
انی دیلارد (1945) علیرغم تجربه‌ی زندگی در بسیاری از نقاط آمریکا، شمال غرب را به عنوان محل وقوع رمان‌های خود انتخاب کرده است. مقاله‌ی شاعرانه‌ی او، «بنگاه مقدس» (1994)، از سوختن فرزند همسایه‌ای در آتش الهام گرفته. توصیفات او از کرانه‌های شمال غرب اقیانوس آرام، مناظری واقعی و معنوی را تداعی می‌کند:
«به این جا آمدم تا دشواری‌ها را بیاموزم -سنگ‌های کوه و نمک دریا- و روح خود را بر حاشیه‌ی آن‌ها صیقل دهم.»
او نیز مانند هنری دیوید تورو و رالف والدو امرسون، در طبیعت در جستجوی روشنگری است. مجموعه‌ی مقالات او موسوم به پیلگریم در آبنای تینکر (1974) است. تنها رمان او، زندگان (1992)، در مورد زندگی اولین خانوار‌های مهاجر است که در معرض انواع مشکلات، از بیماری و غرق شدن در آب گرفته تا بخارات سمی، و درختان تنومند که سقوط می‌کنند و آتش گرفتن کلبه‌های چوبی، قرار دارد. تا این که رفته رفته خود را با شرایط جدید وفق داده و در کنار قبایل بومی، مهاجران چینی و تازه واردان از شرق به زندگی ادامه می‌دهند.
شرمن الکسی (1966)، از قبیله‌ی اسپوکین، جوان ترین داستان نویس بومی آمریکایی است که دارای شهرت ملی گردید. الکسی، از نوع زندگی سرخپوستان تعریفی غیر احساساتی گرایانه و طنز آمیز ارائه می‌دهد و آن را آمیزه‌ای از فرهنگ سنتی و پاپ قلمداد می‌کند. رمان‌های او شامل بلوز مناطق حفاظت شده (1995) و مسابقه‌ی مشت زنی جنگلبان تنها و تونتو در بهشت (1993) است که از رمان اخیر او فیلمی نیز به نام علامت‌هایی با دود (1998) ساخته شد که نوشتن فیلم‌نامه‌ی آن را خود به عهده داشت. این فیلم یکی از معدود فیلم‌هایی است که توسط خود بومیان آمریکا ساخته شده. آخرین مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه او پوست کلفت‌ترین سرخپوست جهان (2000) نام دارد، و رمان موسوم به سرخپوست کش (1996) او، ما را به یاد پسر بومی، نوشته‌ی ریچارد رایت می‌اندازد.
منبع: http://www.america.gov/persian/publications/books.html

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1925
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.