داستان کوتاه
داستانهای کوتاه ایران و جهان
ایالات متحد دارای یکی از گوناگون ترین ملت‌های جهان است. جمعیت 300 میلیون تنی آن به داشتن بیش از 30 میلیون تبعه‌ی متولد خارج از آمریکا مباهات می‌کند. این‌ها به زبان‌ها و گویش‌های مختلف حرف می‌زنند. هرساله حدود یک میلیون مهاجر جدید و بیشتر از آسیا و آمریکای لاتین به این تعداد اضافه می‌شود.
ادبیات هم به همین منوال، در آمریکای امروز، متنوع، گوناگون و در حال تحول است. صدا‌های زیادی از گوشه و کنار این سرزمین پهناور بلند می‌شود که تفکر‌های کهنه را به چالش گرفته و سنت‌های ادبی را با شرایط جدید زندگی ملت تطبیق می‌دهند. پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی موجب شده که گروه‌هایی که سابق بر این معرفی نداشتند، اکنون بتوانند به تبیین خود بپردازند. و نوآوری‌های تکنولوژیک باعث شده که این جماعت آرای خود را به سرعت منتقل کنند. بر تعداد باشگاه‌های کتابخوانی اضافه می‌شود، و نیز نمایشگاه‌های کتاب، فستیوال‌ها و جلسات مشاعره هر چه بیشتر مورد توجه عموم قرار می‌گیرد. انتخاب کتابی از سوی یکی از این باشگاه‌ها، می‌تواند نویسنده‌ی گمنامی را معرفی کرده و یک شبه به شهرت برساند.
با مشاهده‌ی فهرست پرفروش ترین کتاب‌های نیویورک تایمز که هر هفته روز‌های یکشنبه به چاپ می‌رسد، متوجه می‌شویم که در صحنه‌ی امروزی ادبیات آمریکا تا چه حد گوناگونی وجود دارد. برای مثال، در ژانویه‌ی 2006، فهرست پرفروش ترین کتاب‌های با جلد شمیز،شامل داستان‌هایی از نورا رابرتز، یک داستان تازه‌ی پلیسی از جان گریشام، و در کنار این‌ها کتاب‌های علمی و تحقیقی مانند کتاب‌هایی در زمینه‌ی مردم شناسی به تألیف جارد دایموند، جامعه شناسی، شامل نوشته‌ی ملکوم گلدول، که از نویسندگان مجله‌ی نیویورکر است، در باره‌ی توان بخشی به معتادان و جنایتکاران. وهمین طور چاپ دوباره‌ی کتابی از ترومن کاپوتی به نام در کمال خونسردی که گزارش تکان دهنده‌ای از جنایتی می‌باشد که مرز میان ادبیات و روزنامه نگاری را کمرنگ می‌کند و اخیراً از روی آن فیلمی نیز تهیه شده است.
کتاب‌های تألیف نویسندگان غیر آمریکایی و کتاب‌هایی در مورد موضوعات بین المللی هم در این فهرست به چشم می‌خورد. مانند رمان دلخراش نویسنده‌ی افغانی آمریکایی خالد حسین به نام بادبادک ران، در مورد دوستان دوران کودکی است که بعد از حکومت طالبان از یک دیگر جدا شدند، و کتاب خاطرات آذرنفیسی، به نام خواندن لولیتا در تهران، که با لحن گزنده‌ای از تدریس آثار بزرگ ادبیات غرب به دختران جوان ایرانی حکایت می‌کند. کتاب سومی هم هست به نام خاطرات یک گیشا، نوشته‌ی آرتور گولدن (که به صورت فیلم نیز درآمده)، و حاکی از زندگی یک زن ژاپنی در زمان جنگ جهانی دوم می‌باشد.
به علاوه، این فهرست پرفروش ترین کتاب‌ها ، نشان می‌دهد که موضوعات مذهبی هم از محبوبیت خوبی برخوردارند. طبق گزارش هفته نامه‌ی ناشران، در سال 2001 ، اولین بار بود که فروش کتاب‌هایی با مضامین مسیحی، از رمان‌ها و کتب علمی جلو زد. در میان پرفروش ترین کتاب‌ها با جلد گالینگور، در همان فهرست یکشنبه‌ی مذکور، رمان دن براون، موسوم به کد داوینچی، و داستان ان رایس موسوم به مسیح خدا: خارج از مصر هم دیده می‌شوند.
علاوه بر فهرست پرفروش ترین کتاب‌های تایمز، کتاب فروشی‌های زنجیره‌ای هم بخش‌هایی را به آثار مربوط به ادیان مهم جهان مانند مسیحیت، اسلام، یهودیت، بوداییسم و گاهی نیز هندوییسم تخصص داده‌اند.
در بخش ادبیات زنان در کتاب فروشی‌ها می‌توان آثاری از فمینیست‌های موج سوم یافت ، جنبشی که مخاطبان آن زنان جوان در سنین 20 و 30 سال هستند و در فضایی رشد کرده‌اند که حاکی از برابری وسیع اجتماعی در آمریکا می‌باشد. موج سوم فمینیست‌ها کاملا ً این قدرت را دارا هستند که از علائق شخصی زنان در انتخاب هایشان حمایت کنند. غالبا ً در اذهان مردمی، این جنبش با بازگشت به سنت و بچه داری ، ماتیک و زنانه بازی اشتباه گرفته می‌شود، و برای همین این زنان جوان واژه‌ی «دختر» را احیا کرده و از گذاشتن نام فمینیست بر روی خود اجتناب می‌کنند. با خاطرات بریجیت جونز، نوشته‌ی هلن فیلدینگ و سکس در شهر، نوشته‌ی کانداس باشنل که توصیف زنان مجرد  در شهر می‌باشد، ژانر عامه پسندی در میان زنان بدعت گذاشته شده.
نویسندگان کتب علمی نیز، پدیده‌ی پسا فمینیسم را تجربه می‌کنند. اسطوره‌ی مامان (2004)  توسط سوزان داگلاس و مردیت مایکلز، به تحلیل نقش رسانه‌ها در «جنگ مامان‌ها» می‌پردازد، و و مانیفست آ: زنان جوان، فمینیسم و آینده (2000) نوشته‌ی جنیفر بامگاردنر و ایمی ریچاردز به فعالان زن در عصر اینترنت توجه دارد.  کیتلین فلاناگان، روزنامه نویس است و خود را ضد فمینیست می‌خواند، و در نوشته‌های خود به تضاد میان زندگی خانوادگی و زندگی حرفه‌ای زنان پی می‌برد. مقاله‌ی او در آتلانتیک ، در سال 2004، «چه گونه نظام ارباب و رعیتی نهضت زنان را نجات داد»، گزارشی است از زندگی زنان حرفه‌ای که کار خود را مدیون زنان مهاجر طبقات پایین تر هستند، چون مراقبت از خانه و بچه‌ها را عملا ً آن‌ها بر عهده دارند، و با این مقاله بحث‌های زیادی را برانگیخت.
روشن است که ادبیات آمریکا در قرن جدید بیشتر به سوی دموکراسی و عدم تجانس پیش می‌رود. منطقه گرایی شکوفا گشته، و نویسندگان بین المللی یا «جهانی»، با دور نما‌های خارجی آن، موجب انکسار فرهنگ آمریکا شده‌اند. نوشته‌های چند قومیتی انواع ادبی بسیار غنی تو لید می‌کند، و همگام با رشد ادبیات قومی، سنت‌های جدیدی نیز ایجاد می‌شود. ادبیات غیر داستانی و خاطرات نویسی هم شکوفا شده. ژانر داستان کوتاه درخشش بیشتر پیدا کرده ، و داستان‌های کوتاه کوتاه نیز ریشه می‌دوانند. نسل تازه‌ای از نمایشنامه نویسان، موضوعات اجتماعی را کماکان به روی صحنه می‌برند. در این بررسی کوتاه مجالی برای پرداختن به گوناگونی ادبیات آمریکا نیست. در عوض، باید به پیشرفت عمومی آن و چهره‌های شاخص تر توجه کرد.
منبع: http://www.america.gov/persian/publications/books.html

  • برچسب ها:
  • admin
https://www.dastankootah.com/?p=1944
لینک کوتاه مطلب:
موضوعات
درباره سایت
داستان کوتاه
آخرین نظرات
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " داستان کوتاه " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.